top of page
Baner 3,5x1,5.jpg

CO TO JEST AUTYZM?

       Autyzm nie jest chorobÄ…, to zaburzenie, niepeÅ‚nosprawność, której nie widać goÅ‚ym okiem. Choć obejmuje okoÅ‚o 1% populacji, a na jego temat funkcjonuje wiele mitów. W rozmowach o autyzmie z reguÅ‚y można spotkać siÄ™ z wyobrażeniem cichego, uzdolnionego dziecka, które nie jest w ogóle zainteresowane zabawÄ… z innymi dziećmi. W rzeczywistoÅ›ci spektrum autyzmu to różne zachowania polegajÄ…ce na odmiennych mechanizmach lub przyczynach powodujÄ…cych trudnoÅ›ci rozwojowe. Do spektrum autyzmu zaliczony jest również zespóÅ‚ Aspergera, bÄ™dÄ…cy Å‚agodnÄ… formÄ… autyzmu (wysoko funkcjonujÄ…cy). Osoby, zmagajÄ…ce siÄ™ z autyzmem majÄ… problemy z komunikacjÄ…, interakcjami spoÅ‚ecznymi czy ograniczonÄ… liczbÄ… zainteresowaÅ„. ReagujÄ… one inaczej na bodźce niż pozostali. Dotyka to wszystkich sfer: spoÅ‚ecznej, emocjonalnej i poznawczej. Kiedy dostarczamy za dużo bodźców, pojawia siÄ™ problem z ich przetworzeniem. Możemy powiedzieć, że spektrum autyzmu to odmienny sposób rozwoju.

​

       Osoby z autyzmem majÄ… swój sposób na uspokojenie siÄ™: stimujÄ…, wykonujÄ… ruchy powtarzajÄ…ce siÄ™, które dla nas mogÄ… wydawać siÄ™ dziwne i niedorzeczne. MajÄ… swoje powtarzalne zachowania i rytuaÅ‚y. Nie lubiÄ… zmian, preferujÄ… stabilność, ponieważ czujÄ… siÄ™ bezpiecznie w tym, co już znajÄ…. UnikajÄ… bodźców, nad którymi mogÄ… nie zapanować. PróbujÄ… kontrolować rzeczywistość i porzÄ…dkować panujÄ…cy wokóÅ‚ nich chaos. PrzykÅ‚adem jest ukÅ‚adanie przedmiotów wedÅ‚ug kolejnoÅ›ci (np. literki alfabetu, cyfry) lub cechy (koloru czy wielkoÅ›ci). Bodźce nie tylko ich drażniÄ…, ale także wzbudzajÄ… zainteresowanie oraz zachwyt; np. migoczÄ…ce Å›wiatÅ‚o, bÅ‚yszczÄ…ce lub wirujÄ…ce przedmioty, dźwiÄ™ki, zapachy czy struktury, które można dotknąć. Bardzo czÄ™sto majÄ… pasje, w które angażujÄ… siÄ™ caÅ‚ym sercem. SpÄ™dzajÄ… dÅ‚ugie godziny poznajÄ…c temat swoich zainteresowaÅ„, dziÄ™ki temu zdobywajÄ… obszernÄ… wiedzÄ™. MogÄ… mówić godzinami o swojej dziedzinie zainteresowaÅ„. CzÄ™sto zwracajÄ… uwagÄ™ na szczegóÅ‚y, których inni nie dostrzegajÄ… i sÄ… nimi zafascynowane. Kiedy czymÅ› siÄ™ zajmujÄ…, potrafiÄ… skupić siÄ™ tak bardzo, że sÄ… jakby w transie. KoncentrujÄ… siÄ™ na wybranych elementach otoczenia. Wtedy zawęża siÄ™ ich Å›wiadomość i zmniejsza wrażliwość na bodźce, co powoduje brak kontaktu ze Å›wiatem zewnÄ™trznym. Å»eby autystyk nas zrozumiaÅ‚, musimy unikać przenoÅ›ni, sarkazmu, metafor, wypowiedzi wieloznacznych, przysÅ‚ów i powiedzeÅ„. Dla osoby z autyzmem mogÄ… one być niezrozumiaÅ‚e lub odebrane dosÅ‚ownie. Mówmy konkretnie, czego oczekujemy. Używajmy prostych i krótkich zdaÅ„. Z potoku usÅ‚yszanych sÅ‚ów może skupić siÄ™ na jednym i kojarzyć z zupeÅ‚nie czymÅ› innym. W efekcie zacznie mówić zupeÅ‚nie nie na temat. Autystycy powtarzajÄ… zasÅ‚yszane sÅ‚owa (tak zwane - echolalia). Niektórzy nie mówiÄ… wcale. MajÄ… trudnoÅ›ci z odczytywaniem emocji z twarzy oraz w nawiÄ…zywaniu i utrzymywaniu kontaktu wzrokowego. Dziecko z autyzmem bardzo ciężko nauczyć patrzenia w oczy, nie rozumie mimiki i gestów. Brak wskazywania palcem jest dodatkowym utrudnieniem. Dziecko nie powie ani nie pokaże, o co mu chodzi, dlatego w bezsilnoÅ›ci komunikowania siÄ™ czÄ™sto okazuje frustracjÄ™.

​

       Znamy uczucie wstrÄ™tu, odrazy. Przeszkadza nam, kiedy lepiÄ… siÄ™ rÄ™ce, dotkniemy czegoÅ› Å›liskiego, metka od ubrania uwiera nas, sweter drapie skórÄ™, jasność razi oczy, haÅ‚as drażni uszy, czy zapach nie do zniesienia. Wyobraźmy sobie, że jesteÅ›my kimÅ› w rodzaju „supermana” odbierajÄ…cego dużo mocniej niż inni dźwiÄ™ki, które go otaczajÄ…. Wtedy usÅ‚yszymy gÅ‚osy wszystkich wokóÅ‚, stawiane przez nich kroki, żucie gumy, picie napoju przez sÅ‚omkÄ™, jeżdżące samochody, tykanie zegara, każdÄ… kroplÄ™ kapiÄ…cÄ… z kranu. Istny harmider. Jak sobie z nim radzimy? Otóż możemy zatkać sobie palcami uszy, kulÄ…c siÄ™, ale też niekiedy nie wytrzymujÄ…c napiÄ™cia, zaczynamy krzyczeć. Zdarza siÄ™ tak przecież. I wÅ‚aÅ›nie nasi „superbohaterowie” w ten sposób reagujÄ…. CzÄ™sto wÅ‚asnym krzykiem usiÅ‚ujÄ… zagÅ‚uszyć haÅ‚as, który ich otacza, w którym wrÄ™cz tonÄ…. SÅ‚yszÄ…c ten konglomerat dźwiÄ™ków, nie wiedzÄ…, na którym z nich siÄ™ skupić, dlatego nawet nie dociera do nich, że coÅ› mówimy. W dodatku mocniej odczuwajÄ…c pozostaÅ‚e bodźce: dotyk, zapach czy refleksy Å›wietlne, w analogiczny sposób reagujÄ… na nie, wyzwalajÄ…c mechanizmy obronne. Autystycy bywajÄ… nie tylko przebodźcowani, ale również i niedobodźcowani. SzukajÄ… wtedy dodatkowych bodźców np. mocniejszego uÅ›cisku. Czy z takÄ… wrażliwoÅ›ciÄ… sensorycznÄ… majÄ… szansÄ™ rozwijać siÄ™ jak inne dzieci? JeÅ›li trzymamy maÅ‚e dziecko na rÄ™ku, które otwartÄ… dÅ‚oniÄ… uderza nas w twarz, to wiemy, że ono nie bije, tylko pragnie dotknąć naszej twarzy i nie ma zamiaru robienia krzywdy.  W rzeczywistoÅ›ci w ten sposób poznaje dotyk i uczy siÄ™ gÅ‚askać po twarzy. Podobnie zachowuje siÄ™ autysta, chcÄ…c pobawić siÄ™ z innym dzieckiem. Fakt, że zÅ‚apie inne dziecko za ramiÄ™ trochÄ™ mocniej, nie znaczy, że jest agresywny. On nie wie, że to boli. Potrzebuje wiÄ™cej czasu i pracy, żeby to zrozumieć. Natomiast informacja zwrotna, którÄ… dostaje od Å›wiata, niejednokrotnie zamyka go na kontakty z otoczeniem.

​

       Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko w dorosÅ‚oÅ›ci funkcjonowaÅ‚o samodzielnie. Nie sposób opowiedzieć ile godzin i kosztownych terapii trzeba, aby stymulować bodźce, nauczyć prawidÅ‚owych reakcji. Trwa permanentna walka o to, by dziecko rozwijaÅ‚o siÄ™ najlepiej, jak to możliwe. Doprawdy wiele trzeba cierpliwoÅ›ci i poÅ›wiÄ™cenia, aby wychować mÅ‚odego autystÄ™. Ludzie postronni nie zawsze zdajÄ… sobie z tego sprawÄ™. WiedzÄ… o tym wÅ‚aÅ›ciwie tylko jego rodzice i bliscy. Nieprzespane noce, krzyki, pÅ‚acz czy nocna zabawa, które czasami sÅ‚yszÄ… sÄ…siedzi za Å›cianÄ…. Rodziny wychowujÄ…ce dzieci z autyzmem, muszÄ… borykać siÄ™ z różnymi reakcjami ze strony otoczenia. Uwaga typu „proszÄ™ uspokoić dziecko” jest tak samo niedorzeczna, jak powiedzenie do inwalidy na wózku „proszÄ™ wstać i chodzić”. Do inwalidy raczej nikt, by tak nie powiedziaÅ‚. Czemu? Ponieważ wiemy, że nie może wstać. Również dziecko autystyczne nie jest w stanie wykonać naszego polecenia i mimo, że pozornie wydaje siÄ™ rozpieszczone lub niegrzeczne, jest to zwiÄ…zane po prostu z omawianym wczeÅ›niej mechanizmem jego funkcjonowania. Nie oznacza to, że rodzic jest zÅ‚ym wychowawcÄ…. Dlatego rodziny dzieci z autyzmem, by unikać przykrych sytuacji, czÄ™sto podejmujÄ… decyzje o izolacji, co prowadzi z kolei do swego rodzaju samo wykluczenia spoÅ‚ecznego.

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Autystycznych i Ich Rodzin "NIEBIESKI BALONIK"
ul.Filipowicza 7/8, 05-400 Otwock
Tel. 789278945      e
mail: niebieskibalonikotwock.@gmail.com
NIP: 5322105701     REGON: 525645064     KRS: 0001042622
Nest Bank: 86 1870 1045 2083 1077 4898 00
01

bottom of page